Mózg potrzebuje stymulacji. Dostarczaj mu wiele wartościowych informacji.
Mózg lubi istotne i ciekawe informacje podane w rozmaity sposób. Jeśli więc zadaniem jest nauka języka (np. angielskiego) najważniejszym warunkiem jest stała i intensywna dawka interesujących wiadomości lingwistycznych. Na początku kiedy język jest nam całkowicie nieznany warto powtarzać wiadomości poprzez powtórne ich czytanie czy słuchanie. Jednak na każdym etapie trzeba zmieniać sposób nauki, dostarczać świeże informacje w nowej postaci.
Lepiej uczymy się na podstawie prawdziwych historii, prawdziwych rozmów, przykładach z życia wziętych i faktach otaczającego nas świata. Najlepiej natomiast uczymy się na podstawie wydarzeń, które nas bezpośrednio dotykają i spraw, które nas dotyczą. Dlatego też najbardziej efektywna nauka to nauka za granica, tam gdzie język którego się uczymy jest powszechnie używany. Gdy nie mamy chęci lub możliwości stałego wyjazdu – warto wyjechać choć na tydzień na kurs językowy za granicę i zanurzyć się w życiu mieszkańców danego miejsca.
Mózg niektórych prawidłowości nie zauważa – pomóżmy mu je zarejestrować.
Mózg uczy się naturalnie przez obserwację i wyciąganie własnych wniosków, ale przez to może pomijać i nie zauważać pewnych istotnych zasad. Dlatego od czasu do czasu trzeba mu przypomnieć zasady gramatyczne, przeanalizować popełniane błędy czy nauczyć się specyficznej gamy słówek.
Powinniśmy również próbować jak najwięcej mówić i pisać. Te czynności, które dominują w tradycyjnych metodach nauczania są jednak w przypadku metody naturalnej jedynie niewielką i mniej ważną cząstką nauki i nie powinny one ograniczać czasu na czytanie czy słuchanie.