Czym karmimy myszy? Najpopularniejsza karmą dla myszy są gotowe granulaty. W sklepach zoologicznych możemy kupić mieszanki do karmienia myszy produkowane na potrzeby karmienia gryzoni laboratoryjnych. Są to wieloskładnikowe mieszanki, które zaspakajają wszystkie zapotrzebowania organizmu myszy. Myszy, w swoich klatkach powinny mieć pojemniki z wodą bez ograniczeń. Ten sposób żywienia pozwala zwierzęciu na pobieranie odpowiedniej ilości substancji odżywczych, co jest uzależnione od jego stanu fizjologicznego.
Jeżeli nie mamy w pobliżu sklepu, w którym moglibyśmy zakupić gotowego pokarmu, to sami możemy skompletować menu tak, by zostały zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby naszego zwierzęcia. Najważniejsze, by w pokarmie znajdowało się białko, tłucze, włókno surowe oraz składniki mineralne. To konieczne do wzrostu i reprodukcji. Myszy zjadają bardzo chętnie mieszanki ziaren: pszenica, owies, jęczmień, kukurydza, słonecznik, ziarno dyni. Prócz tego marchew, jabłka, sałatę, małe ilości świeżej trawy, biały i żółty ser, jajka, gotowane warzywa i mięso(np. z zupy), a także suchy chleb, który pomaga w ścieraniu siekaczy.
Ważne, aby łatwo psujący się pokarm podawany był w niewielkich ilościach a niespożyte resztki były szybko usuwane z klatki. W przeciwnym wypadku mogą stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. Tak więc właściciele terrariów nie powinni mieć większego problemu z wykarmieniem myszy. Jest to plus dla właścicieli, bo ogranicza ich wydatki na żywą karmę, a ponad to pozwala obserwować życie i przysporzyć najmniejszych problemów. Każdy sklep zoologiczny prowadzi sprzedaż myszy.
W celu kojarzenia ze sobą spokrewnionych osobników prowadzącego do spadku żywotności potomstwa, należy postarać się o samca niespokrewnionego z samicami. Najbardziej wydajnym i jednocześnie najlepszym sposobem kojarzenia myszy jest chów haremowy, czyli poligamiczny- jeden samiec na cztery, pięć samic. Należy szczególnie zadbać o to, aby w jednej klatce nie przebywały razem 2 samce.