PUBLIKACJA ARTYKUŁU.

Sprawdź działanie linków w artykule. Czy prowadzą rzeczywiście do tych stron, do których powinny. Ja (prawie) zawsze umieszczam jeszcze przy linkach komendę target=”_blank”, by wszystkie linki otwierały się w nowych oknach. W ten sposób można dłużej zatrzymać czytelnika na blogu.

Powiadom swoich fanów o nowym artykule na Facebooku, Twitterze, Google+ oraz dodatkowo Pineterest, Blip lub na innych mniej popularnych w Polsce serwisach jeżeli z nich korzystasz. Ja dodatkowo używam systemu oferowanego przez Facebooka, który umożliwia automatyczne publikowanie statusów z Facebooka na Twitterze. (Jeżeli znacie jakieś narzędzie, które pozwoli zautomatyzować publikację statusów na Google+ to dajcie znać w komentarzu.)

Sprawdź czy na Twojego maila przyszedł wpis z nowo opublikowanym artykułem na blogu (oczywiście zakładam, że zapisałeś własnego maila na listę mailingową Twojego bloga). Podobnie z czytnikiem RSS. Sprawdź w nim (jak np. używam Google Readera) czy pojawił się tam Twój nowy wpis. Jeżeli chcesz, by czytelnicy wchodzili na Twojego bloga zamiast czytać posty w czytniku, to zmień w ustawieniach Feedburnera maksymalną długość znaków, która będzie się pojawiać w streszczeniu w danym czytniku. Ja stosuję „przynęty” o długości 500 znaków.

Dodaj link do ciekawego artykułu na stronie głównej. Ja dodaję takie linki do artykułów w bocznym pasku w sekcji „Konieczniej przeczytaj”, jeżeli uważam, że są wystarczająco dobre, by się tam znaleźć.

Jeżeli artykuł jest niesamowicie przydatny, ciekawy i unikalny na skalę polskiego Internetu, to możesz go spróbować dać na wykop.pl. To może sprowadzić na Twojego bloga spory ruch, nawet jeżeli artykuł nie trafi na główną. Jeden z moich starszych artykułów Deficyt budżetowy na przestrzeni ostatnich lat, po trafieniu na główną Wykopu, dał mi w jeden dzień ponad 17 tys. wyświetleń bloga (co do dzisiaj jest niepobitym rekordem).

ZOBACZ: Jak dorobić sobie do pensji

Zapisz plik z artykułem i zachowaj go np. używając Dropboxa (rejestrując się z tego linku dostaniesz za darmo 500 MB dodatkowej przestrzeni dyskowej). W ten sposób, będziesz mógł w bezpieczny sposób przechowywać swoje najlepsze pliki i mieć do nich dostęp gdziekolwiek jesteś.

Żeby ułatwić Ci działanie udostępniam Ci możliwość pobrania takiej checklisty w formie skróconej w pliku PDF (możesz pobrać na dysk i zerkać w razie potrzeby lub wydrukować).