Najpopularniejszy gatunek w Polsce -mysz domowa jest gryzoniem z rodziny myszowatych, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Mysz domowa jest nieodłącznym towarzyszem człowieka odznaczającym się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi Jej pojawienie się w gospodarstwach zauważa się od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Mysz jest gryzoniem wszystkożernym i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmów.
Ulubionym przysmakiem myszy domowej są ziarna, ale nie pogardzi ona też kawałkami kiełbasy wiszącej na drążku w wiejskiej spiżarni. Zwierzę to, jak nie gromadzi zapasów. Nie odstraszają myszy nawet najtrudniejsze warunki panujące w środowisku. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0°C. Długość tułowia i głowy do 11 centymetrów. Długość ogona do 10 centymetrów. Masa ciała myszy zazwyczaj nie przekracza 25g. Budowa smukła, pysk zaostrzony z włosami zatokowymi („wąsy”), uszy dość długie, cienkie, ogon słabo owłosiony, pokryty pierścieniowatymi łuskami. Wierzch ciała barwy szaro-żółtawej, spód białawej.
Samica ma pięć par sutków. Mysz wydziela charakterystyczny mysi zapach. Mysz prowadzi nocny typ życia. Jest to ssak stadny budujący gniazda. Myszy w dość krótkim czasie osiągają dojrzałość płciową, po około 2-3 miesiącach rodzą się młode. Ciąża myszy trwa 3 tygodnie. Przeciętnie w miocie jest od 4 do 9 młodych myszy. Małe przychodzą na świat bez sierści i są ślepe. Widzieć zaczynają po upływie 14 dni, a po 25 dniach życia przytaja ssać mleko matki. Przeciętnie mysz żyje 1,5 roku, mogłaby dłużej, ale w warunkach domowych ma wroga w postaci kota. Ludzie trzymają w domu koty, miedzy innymi po to, by wyłapywały myszy i szczury. Wiele myszy ginie też z reki człowieka, który zastawia na nie różne pułapki oraz wykłada zatruty pokarm. W gospodarstwach domowych zbyt duża ilość myszy może poczynić ogromne szkody.
słowa kluczowe: mysz japonska, mysz domowa co je, gryzonie leśne, ile żyje mysz, myszy hodowlane, mysz domowa hodowla