Na terenach rolniczych, na polach, w pobliżu gospodarstw i w nich samych żyje najpopularniejszy z gryzoni – mysz polna. Zamieszkuje ona odgrody warzywne, pola, łąki brzegi lasów, zarośla. Tam ma swoje norki, mieszka pod ziemią w lecie. Swoim ubarwieniem różni się od myszy domowej. Grzbiet jej ciała i boki są szaro- lub żółtawo- rude z ciemną pręgą włosów przechodzącą wzdłuż całego grzbietu Brzuszek myszy polnej ma kolor biały i wyraźnie jest odgraniczony od boków. Gryzoń ten jest krótszy od myszy leśnej, zdecydowanie krótszy ma tez ogon. W polu mysz buduje nory proste, dość długie, położone płytko pod powierzchnią. Przy ich końcu zakłada gniazdo.

Mysz polna żywi się tym, co w polu łatwo można znaleźć, a więc są to wschody zbóż –na wiosnę, nasiona traw, zbóż – latem, owoce, kora – zimą. W zimie , kiedy przenosi się w pobliże siedzib ludzkich zamieszkuje w stertach słomy, kopcach z ziemniakami czy burakami, komorach i strychach domów. Mysz polna żeruje wyłącznie w dzień. Nie jest aż tak płochliwa jak mysz leśna, dlatego często można się jej z bliska przyjrzeć w parkach czy podczas żniw na polach. Mysz domowa jest wielkim szkodnikiem.

Wyrządza wiele szkód w ogrodach, szklarniach, spiżarniach, magazynach zbożowych, na polach, w leśnych szkółkach, w kopcach ziemniaków i buraków, zwłaszcza w tzw. mysich latach, gdy za bardzo rozmnoży się wskutek obfitości pożywienia i małej liczby naturalnych wrogów. Takie mysie lata zdarzają się co 8-10 lat, a nieraz częściej, bo co 5-6 lat. Powoduje wtedy znaczne szkody w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie, przechowalnictwie, gospodarstwach domowych.

Żyje około 1,5 roku. Ciąża trwa u niej 21- 23 dni. W ciągu roku samica może rodzić 3-4 razy po 4-9 młodych. Posiada więc bardzo duże możliwości rozrodcze. Mysz polna jest bardzo zwinna, skacze jak żaden gryzoń. W gospodarstwach domowych jej naturalnym wrogiem jest kot, natomiast w parkach polują na nią gawrony, sroki, kawki, wiewiórki i ryjówki. Mysz polna nie jest objęta ochroną .

słowa kluczowe: długość życia myszy, hodowla myszek, mysz hodowla, mysz hodowlana, mysz japońska, hodowla myszy, szczur wędrowny ciekawostki