Kategorie
Aktualności

Podsumowanie weekendu: 10~13.06.2021

Czas na podsumowanie tego bogatego w motorsport w wykonaniu Polaków weekendu:

  • Sobota w Porsche Sprint Challenge CE przyniosła serię trzech podiów w generalce klasy GT4 i dwa zwycięstwa w klasyfikacji Pro-Am dla Franza Dziwok, który startował w dwóch wyścigach sprinterskich (P1 i P2 w Pro-Am) oraz w wyścigu długodystansowym „100 Miles of Slovakia” wraz z Florianem Janits (P1 w Pro-Am). Nasz kierowca objął po tym weekendzie prowadzenie w klasyfikacji generalnej GT4 Pro-Am serii.
  • Całkiem nieźle radziła sobie też polska ekipa niebieskiego Caymana nr 64 czyli Maciej Walenda i Tomasz Lach zwyciężająca w nielicznej klasyfikacji Am.
  • Z bardzo dobrej strony pokazał się w drugiej rundzie tego sezonu ADAC GT Masters Igor Waliłko, który zajął dwukrotnie miejsce na podium (2x P3) w klasyfikacji młodych zawodników (Junior)
  • Polski zespół Inter Europol Competition z Jakubem Śmiechowskim zajęli wysokie piąte miejsce w klasie LMP2 w 8 godzinnym wyścigu mistrzostw świata WEC na portugalskim torze w Portimao.
  • Polscy kierowcy walczyli zaciekle w czołówce Swift Cup Europe (w stawce aż 26 samochodów) na austriackim Salzburgringu: Maciej Banaś nie schodził z podium i zgarnął puchar za P2 i dwa puchary za P3 w generalce, Aleks Sówka rozkręcał się w trakcie weekendu i zajął P10, P5 i P4, Kamil Serafin w pierwszym wyścigu był na P5, niestety w drugim wyścigu doszło do groźnego incydentu: węgierski kierowca brutalnie uderzył na dohamowaniu w tylny zderzak Kamila (został za to zdyskwalifikowany z wyścigu) i polski zawodnik wylądował w bandzie, na szczęście wyszedł z tego bez szwanku, jednak samochód mocno ucierpiał.
  • Na torze w Poznaniu Bartosz Groszek startujący gościnnie w TCR Eastern Europe odniósł dość niespodziewane zwycięstwo w drugim wyścigu weekendu, w pierwszym był na P8.
  • Świetnie radzili sobie w tych wyścigach również Szymon Jabłoński (P3 i P4) oraz Tomasz Rzepecki (P4 i P7)
  • Dużego pecha miał natomiast Łukasz Stolarczyk, który do pierwszego wyścigu ruszał z problemami na starcie a drugiego nie udało się ukończyć.
  • Marcin Jedliński zaliczył „hattrick” w ESET Cup Series zwyciężając swoim Mercedesem AMG GT3 na torze w Poznaniu w dwóch wyścigach sprinterskich i w wyścigu długodystansowym.
  • W klasie GTC zwyciężył również w pierwszym wyścigu sprinterskim Adam Rzepecki w Porsche 911 GT3 Cup.
  • Podium (P2) w klasyfikacji Junior złapał również Szymon Ładniak w drugim wyścigu ADAC TCR Germany.
  • Niestety był to dość pechowy weekend dla naszych motocyklistów. Paweł Szopek złapał kontuzje stopy w treningach w World SBK, nasze ekipy w 24h Motos: Wójcik Racing Team i Team LRP Poland miały liczne problemy w wyścigu, a szkoda bo miały obiecujące tempo. Sytuację ratuje 5 miejsce Piotra Biesiekirskiego w pierwszym wyścigu FIM CEV (w drugim niestety DNF) oraz dobra postawa braci Pawelec w European Talent Cup.

Wszystkie wyniki w zwięzłej formie:

World Endurance Chamionship

  • Ilość samochodów: w tym klas. HyperCar: 4, LMP2: 11
  • Kuba Śmiechowski #34:
    • Trening 1: P5 oraz P2 w LMP2
    • Trening 2: P3 oraz P3 w LMP2
    • Trening 3: P6 oraz P3 w LMP2
    • Kwalifikacje: P9 oraz P6 w LMP2
    • Wyścig: P8 oraz P5 w LMP2

Swift Cup Europe:

  • Łączna ilość samochodów: 26, w tym klas. 1.4T: 21, 1.6: 5
  • Kamil Serafin #510:
    • Trening: P6
    • Kwalifikacje: P7
    • Wyścig 1: P5
    • Wyścig 2: DNF
    • Wyścig 3: DNS
  • Banaś Maciej #587:
    • Trening: P4
    • Kwalifikacje: P3
    • Wyścig 1: P3
    • Wyścig 2: P3
    • Wyścig 3: P2
  • Aleks Sówka #586:
    • Trening: P11
    • Kwalifikacje: P13
    • Wyścig 1: P10
    • Wyścig 2: P5
    • Wyścig 3: P4

Brytyjska F4

  • Ilość samochodów: 16
  • Roman Biliński #31:
    • Kwalifikacje: P7
    • Wyścig 1: P10
    • Wyścig 2: DNF
    • Wyścig 3: P12

Porsche Sprint Challenge CE:

  • Łączna ilość samochodów: 11, w tym GT3-Cup: 3 , GT4: 8 ( Pro: 1, ProAm: 5, Am: 2)
  • Franz Dziwok #66 GT4:
    • Kwalifikacje 1: P3 oraz P2 w Pro-Am
    • Kwalifikacje 2: P2 oraz P1 w Pro-Am
    • Wyścig 1: P2 oraz P1 w Pro-Am
    • Wyścig 2: P3 oraz P2 w Pro-Am
    • Wyścig Endurance: P2 oraz P1 w Pro-Am (z Florianem Janits)
  • Maciej Walenda i Tomasz Lach #64 GT4:
    • Kwalifikacje 1: P4 oraz P1 w Am (Walenda)
    • Kwalifikacje 2: P4 oraz P1 w Am (Lach)
    • Wyścig 1: P6 oraz P1 w Am (Walenda)
    • Wyścig 2: P6 oraz P2 w Am (Lach)
    • Wyścig Endurance: P6 oraz P1 w Am

ADAC GT Masters

  • Ilość samochodów: 27 w tym klas. Junior: 11
  • Igor Waliłko i Jules Gounon #13
    • Trening 1: P6 oraz P1 w Junior
    • Trening 2: P24 oraz P9 w Junior
    • Kwalifikacje 1: P19 oraz P6 w Junior (Waliłko)
    • Wyścig 1: P13 oraz P3 w Junior
    • Kwalifikacje 2: P11 oraz P3 w Junior (Gounon)
    • Wyścig 2: P8 oraz P3 w Junior

ADAC TCR Germany

  • Ilość samochodów: 20 w tym klas. Junior: 5
  • Albert Legutko #17
    • Trening 1: P10 oraz P3 w Junior
    • Trening 2: P17 oraz P5 w Junior
    • Kwalifikacje 1: P14 oraz P4 w Junior
    • Wyścig 1: P15 oraz P5 w Junior
    • Kwalifikacje 2: P13 oraz P4 w Junior
    • Wyścig 2: DNS
  • Szymon Ładniak #21
    • Trening 1: P15 oraz P5 w Junior
    • Trening 2: P14 oraz P4 w Junior
    • Kwalifikacje 1: P19 oraz P5 w Junior
    • Wyścig 1: P14 oraz P4 w Junior
    • Kwalifikacje 2: P18 oraz P5 w Junior
    • Wyścig 2: P10 oraz P2 w Junior

ADAC GT4 Germany

  • Ilość samochodów: 23
  • Robin Rogalski i Tim Reiter #32
    • Trening 1: P5
    • Trening 2: P12
    • Kwalifikacje 1: P8 (Rogalski)
    • Wyścig 1: P16
    • Kwalifikacje 2: P14 (Reiter)
    • Wyścig 2: P13

TCR Estern Europe

  • Ilość samochodów: 15
  • Bartosz Groszek #1:
    • Trening: P6
    • Kwalifikacje: P8
    • Wyścig 1: P8
    • Wyścig 2: P1
  • Tomasz Rzepecki #2:
    • Trening: DNS
    • Kwalifikacje: P7
    • Wyścig 1: P4
    • Wyścig 2: P7
  • Łukasz Stolarczyk #53:
    • Trening: P4
    • Kwalifikacje: P5
    • Wyścig 1: P7
    • Wyścig 2: DNF
  • Sebastian Kołakowski #55:
    • Trening: P8
    • Kwalifikacje: P12
    • Wyścig 1: P15
    • Wyścig 2: P10
  • Szymon Jabłoński #66:
    • Trening: P3
    • Kwalifikacje: P3
    • Wyścig 1: P3
    • Wyścig 2: P4
  • Jakub Wyszomirski #77:
    • Trening: P5
    • Kwalifikacje: P13
    • Wyścig 1: P14
    • Wyścig 2: P9

FIM CEV Repsol

  • Ilość motocykli Moto2: 30, ETC: grupa A – 26, grupa B – 25
  • Piotr Biesiekirski #74
    • Trening 1: P5
    • Trening 2: P5
    • Trening kwalifikacyjny 1: P7
    • Trening kwalifikacyjny 2: P8
    • Wyścig 1: P5
    • Wyścig 2: DNF
  • Milan Pawelec #4
    • Trening 1: P9 w gr. A
    • Trening 2: P13 w gr. A
    • Trening kwalifikacyjny 1: P12 w gr. A
    • Trening kwalifikacyjny 2: P5 w gr. A
    • Wyścig: P12
  • Oleg Pawelec #5
    • Trening 1: P9 w gr. B
    • Trening 2: P12 w gr. B
    • Trening kwalifikacyjny 1: P8 w gr. B
    • Trening kwalifikacyjny 2: P18 w gr. B
    • Wyścig: P16
  • Jeremiasz Wojciechowski #52
    • Trening 1: P23 w gr. A
    • Trening 2: P25 w gr. A
    • Trening kwalifikacyjny 1: P24 w gr. A
    • Trening kwalifikacyjny 2: P24 w gr. A
    • Wyścig ostatniej szansy: P12 na 15 zawodników
  • Mateusz Pasiuk #58
    • Trening 1: P25 w gr. B
    • Trening 2: P26 w gr. B
    • Trening kwalifikacyjny 1: P25 w gr. B
    • Trening kwalifikacyjny 2: P23 w gr. B
    • Wyścig ostatniej szansy: DNF

FIM EWC – 24h Motos

  • Ilość motocykli: 47, w tym EWC: 16, SST: 30, EXP: 1
  • Wójcik Racing Team #77
    • Kwalifikacje: P21 oraz P14 w EWC
    • Wyścig: P29 oraz P10 w EWC
  • Team LRP Poland #90
    • Kwalifikacje: P20 oraz P13 w EWC
    • Wyścig: DNF
  • Wójcik Racing Team 2 #777
    • Kwalifikacje: P13 oraz P2 w SST
    • Wyścig: P30 oraz P19 w SST

World SBK:

  • Ilość motocykli SSP: 27
  • Paweł Szopek #19 – Niestety wypadek na treningu i kontuzja stopy wyeliminowały Pawła Szkopka z udziału w sobotni i niedzielnym wyścigu mistrzostw World Supersport.

ESET Cup Series

Niestety oficjalnie udostępnione wyniki są niepełne i zostały podane w taki sposób, że nie nie można stwierdzić kto startował w jakiej serii (jechało również WSMP) i w jakiej klasie… Poniżej jedynie skrócone wyniki:

  • Piotr Wira #14:
    • Wyścig 1: P3 oraz P2 w GT3
    • Wyścig 2: P3 oraz P2 w GT3
  • Adam Rzepecki #34:
    • Wyścig 1: P2 oraz P1 w GTC
    • Wyścig 2: P4 oraz P3 w GTC
  • Marcin Jedliński #77:
    • Wyścig 1: P1 oraz P1 w GT3
    • Wyścig 2: P1 oraz P1 w GT3

ESET Cup Series – Endurance

  • Marcin Jedliński #77:
    • Wyścig: P1

Na racedriver.pl nie ma reklam, jeśli jednak chcesz nam postawić kawę i tym samym pomóc w utrzymaniu i rozwoju witryny możesz to zrobić tutaj: