Powszechny sprzeciw wśród zoologów, ekologów i miłośników zwierząt budzi wykorzystywanie ich do celów badawczych. Myszy, szczury, świnki morskie, króliki to powszechnie znane zwierzęta doświadczalne. Z nich zaś największą sławą cieszy się mysz laboratoryjna. Mysz biała, czyli laboratoryjna była udomowiona już w czasach starożytnych za sprawą Chińczyków i Japończyków. W Europie po raz pierwszy pojawiła się w Anglii. W wieku XIX zaczęto ją hodować w celach badawczych, odtąd mysz biała wykorzystywana jest w laboratoriach na całym świecie.

W wyniku krzyżówek myszy białej z domową powstało wiele odmian myszy laboratoryjnej, różnice są często związane z umaszczeniem. Mamy zatem teraz, oprócz myszy białej – albinoskiej – myszy brązowe, beżowe, czarne, szare a nawet łaciate. Mysz laboratoryjna, jak i wiele innych gatunków zwierząt używanych w placówkach naukowych przyczyniły się do ważnych odkryć w medycynie i nauce. Dzięki nim wynaleziono szczepionki przeciw groźnym chorobom takim jak wścieklizna, polio, odra, świnka, różyczka i gruźlica. Często inne metody nie są wystarczające, aby można było skutecznie leczyć ludzi. Nowy lek, szczepionka czy inny specyfik, zanim zostanie wprowadzony na rynek, musi być przetestowany .

Operacje przeprowadzane na zwierzętach pomogły rozwinąć taka dziedzinę medycyny jak transplantację czy sztukę operacji na otwartym sercu. Powie ktoś ,ze to niehumanitarne, nieetyczne, żeby takie straszne eksperymenty przeprowadzać na myszach czy innych zwierzętach. Penie ma rację, ale czy humanitarnym byłoby niesprawdzony lek podawać pacjentom? Chyba nie. Myszy wykorzystywane są do badań naukowych, do testowania nowych leków, w transplantologii, w klonowaniu, w produkowaniu różnych narządów. Na tych małych gryzoniach przeprowadza się również testy kosmetyków. Dzięki myszom aktualnie ludzie mogą zażywać wiele leków, które przywracają zdrowie, a nawet ratują życie. Organizacje, które walczą o prawa zwierząt chcą by Komisja Europejska wprowadziła zmiany w obecnych przepisach om używaniu zwierząt do eksperymentów.