Bardzo popularnym gatunkiem myszy jest mysz leśna , która wyróżnia się spośród podobnych jej gatunków dużymi oczami i uszami oraz wyraźną, ostro zaznaczoną granicą pomiędzy białawym spodem ciała, a ciemniejszymi bokami i wierzchem. Gdy tylko położymy w pobliżu norki coś smacznego i zachowamy spokój, to wówczas bez większego problemu powinniśmy zobaczyć między liśćmi tego sympatycznego gryzonia. Mysz leśna występuje od Wielkiej Brytanii poprzez większą część kontynentalnej Europy aż do Uralu w Rosji. Widziano tę mysz także we wschodniej Turcji, zachodniej Armenii, w Iranie i na południe od Syrii.

Mysz leśna ma niewielkie rozmiary, jej długość sięga 13 centymetrów, a długość ogona od 9 – 12 centymetrów. Waży najwyżej 60 gramów. Mysz ta ma charakterystyczne ubarwienie. Grzbiet ma kolor żółtawobrązowy, brzuszek biały i charakterystyczną, ciemniejszą obroże na szyi. Mysz ta wyróżnia się szczególnie dużymi oczami i uszami. Zwierzę to możemy spotkać w lasach liściastych i mieszanych, jest również mieszkańcem ogrodów i parków. W terenach górskich rzadko widywano tego gryzonia powyżej 1700 metrów nad poziomem morza.

Mysz leśna żeruje raczej wtedy, kiedy jest ciemno, to znaczy zaczyna o zmierzchu, kończy nocą. Głównym jej pożywieniem są nasiona traw, drzew, owoce leśne, grzyby, pąki i pędy drzew oraz owady. Jest to ssak szczególnie płochliwy, jego uwagę zwraca i powoduje, że zaczyna szukać norki, nawet najdrobniejszy szmer. W ciągu roku mysz leśna może mieć małe od 2 do 4 razy. W każdym miocie jest od 3 do 8 młodych. Rodzi je po 26 dniach ciąży. Po przyjściu na świat, małe myszki leśne są ślepe, po dwóch tygodniach zaczynają patrzeć na oczy. Przez 3 tygodnie głównym ich pokarmem jest mleko matki, po tym okresie, opuszczają norkę i muszą sobie radzić same. Po 8 tygodniach mysz leśna jest już dojrzała płciowo. Zoolodzy prowadzący obserwację gryzoni w Polsce, stwierdzili ,ze na terenie naszego kraju żyje duża populacja myszy leśnych i mają się ona dobrze, gdyż prócz sowy, miedzy drzewami nie ma innych wrogów.

słowa kluczowe: ile trwa ciąża myszy, mysz polna co je, gryzonie w polsce zdjęcia, myszka domowa, gryzonie polne w polsce, myszki hodowlane